Neden toparlanmalıyız ?

Toparlanıyoruz hareketi geçtiğimiz üç ay içerisinde devinimini devam ettirerek devam ediyor. Gün geçtikçte toplumdaki değişim ihtiyacı ülkedeki hakim egoyu zorlayarak tartışma yaratıyor. Zihniyetin ikilem içerisine düşmesi aslında değişimin başlangıcı sayılabilir. Sorgulama, hesap verebilirlik, temiz bir toplum ve siyaset talebi noktasında ilerleme sağlanması genelin faydasınadır.

Bu anlamda #toparlanıyoruz harekeninin ortaya koyduğu “Toplum Sözleşmesi” genel anlamda yeni bir fırsat yaratmıştır. Metnin ortaya koyduğu genel çerçeve aslında Kıbrıslı Türkler ve bu coğrafyada samimi anlamda bir gelecek gören insanların kabul edebileceği asgari müştereklerdir. Ana hedef toplumun genelinin farkındalığı ve bu değerlere topluca sahip çıkmasıdır. Bu nedenle bahsi geçen Toplum Sözleşmesi metnini derinlemesine incelememiz gerekir. Kamuda işe alımlarda, terfilerde, ihalelerde, iş alımlarında ve genel olarak kamu kaynaklarının kullanılmasında partizanlık uygulandığı bilinen bir gerçek halini almıştır. Aslında eksik olan bir husus vardır ki bu da, normal devlet sistemi içerisinde kolayca çözümlenmesi gereken sorunların siyasi – bürokratik yetmezlikler veya bilinçli olarak sürüncemede bırakılması, vatandaşın bu sorunları çözmede partizan veya ailesel veya kişisel ilişkilerini kullanmaya yagın olarak zorlandığı gerçeğidir. Normal yoldan çözümlenmesi gereken sorunların sanki bir iyilik yapıyorcasına halledilmesi kaygı verici bir durumdur. Siyasi partiler ve etki alanındaki bürokrasinin kendisine bir çeki düzen vermesinin vakti gelmiştir. Öncelikle kamuya hizmet verenlerin yasal mevzuata tam hakim olması gerekir. Bürokrasi eğer bir takdir hakkı kullanacaksa da bunu zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı tarzda yapmalıdır. Genel anlamda bir kamu reforumunun gerekliliğinden uzun süreden beridir söz edilse de bunun başarılı olabilmesi için devlete insan kaynağı sunan toplumda ciddi bir anlayış değişiminin olması gerekir.

Toplum Sözleşmesi’nde bahsedilen siyaset – medya ilişkisi maalesef ciddi bir rahatsızlık konusudur. Gerçi son yıllarda internetin sağladığı avantajlar nedeniyle sosyal medya önem kazanmışsa da günümüzde yazılı basın hala daha etkili konumunu muhafaza etmekte, geniş bir kitleyi manipüle edebilmektedir. O nedenle toplumun güdümlü bir basından zarar görmesi çok olasıdır. Tüm alanlarda olduğu gibi doğru bildiğini söyleyebilen, dinleyebilen ve gerektiğinde fikrini değiştirebilme özgürlüğüne sahip gazetecilerin varlığı bir zenginlik olarak kabul edilmelidir. O nedenle gazetecilerin mesleksel hak ve menfaatleri yasal mevzuatla korunmalı çağdaş bir yaşam düzeyini sağlayabilecek gelir düzeyine sahip olmaları gerekir. Ne tarafından bakarsanız bakın sağlıklı bir demokrasi için sağlıklı bir basın-yayın olmazsa olmazdır. Toplumun ise temiz bir siyaset – medya ilişkisi isteme hakkı vardır.

Uluslararası hukuk ve insan haklarıyla uyumlu, adil, şeffaf, hesap verebilir, ayrımcılığın olmadığı çok-kültürlülük üzerine kurulu ve hukukun üstünlüğünün esas olduğu bir yönetim tarzını kendi irademizle pratikte de yürürlüğe sokmamız gerekmektedir. Er yada geç bunun olacağı gerçeğini unutmamız gerekir. Bu konu toplum için başkalarının iradesine bırakılamayacak kadar önemlidir.

Bürokraside disiplin kuralları da dahil tüm kuralların ciddiyetle ve adil şekilde uygulanacağı ve hem merkezi ve yerel yönetimler hem de özel yasası olan kamu kurumlarındaki istihdamları objektif olarak yaparak partizanlığın önleneceği bir mekanızmanın oluşturulması toplumun önününü açacaktır. Daha önce bahsettiğim gibi vatandaşın birçok sorunu ciddi işleyen bir devlet mekanizması içerisinde kolaylıkla, humanist bir anlayışla ve yasal mevzuata uygun bir biçimde çözümlenmesi mümkündür. Elbette ayni koşullar sivil toplum örgütleri ve sendikalar için de geçerlidir.

Egonun zorlanması ve çerçevesi Toplum Sözleşmesi ile çizili yeni bir aşamaya geçmesi metnin içeriğini ütopik değil gerçekçi görmemizi sağlayacaktır. Süreç o yönde ilerlemektedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s