Dareios … !

Heredot’u okumayı severim. Tarihin babası sayıldığı için değil, yaşadığı dönemden 2500 yıl geçmesine rağmen hala daha yazdıklarından öğrenebildiğim için ona saygı duyarım.

Her nasılsa Pers İmparatoru Büyük Dareios’un aklına İskitlerin ülkesini istila etmek düşmüştü. Gerçi çevresindekiler onu bu fikrinden caydırmak istiyordu. Gerekçeleri de İskitlerin göçebe, yoksulluk içerisinde olan ilkel toplumlar olduğu yönündeydi. Ancak Dareios kararlıydı. İskitya alınacaktı !

Persler tüm hazırlıkları yaptı. Büyük Dareios ordunun başına geçerek Susa’dan yola çıktı. Bosphoros üzerine kurulmuş olan köprüden geçen Pers ordusu Trakya’ya oradan da Avrupa’ya ulaştı. Darieos imparatorluğundaki ulusların hepsini beraberine almıştı. Artık önünde ona karşı gelebilecek hiçbir güç yoktu !

Dareios, Ionia’lılara Istros ( Tuna ) Nehri üzerine bir köprü inşa etmelerini emretmişti. Pers ordusu işte bu köprüden İskitya’ya geçti. Sorasında Ionia’lılara köprüyü yıkmalarını söyledi. Dareios’un çevresinden bir Ion, biraz da çekingen bir tavırla şöyle dedi : ” Kral, öyle bir ülkeye giriyorsun ki, ne sürülmüş bir karış toprağı, ne de içinde insanlar oturan kentleri vardır; bırak bu köprüyü yerinde kalsın, onu kuranları da başına bekçi olarak koy. Böyle yaparsan İskitlere rastladığımız zaman, tasarılarımız yerine getirebilirsek, yurtlarımıza geri dönebiliriz; yok onları yenemezsek, o zaman, ne yapalım gene de de sükunetle yerlerimize döneriz. “. Bu fikir Dareios’un hoşuna gitti. Emrini geri aldı. Köprü öylece yerinde kaldı. Pers ordusu İskitya’ya yol aldı.

Bütün bunlar olurken İskitler Persler’in bu saldırısına anlam veremiyordu. Komuşu halkların şefleri arasında tam bir görüş birliği çıkmadığından, İskitler Persler’le açık bir meydan savaşına girmemeye karar verdiler. Azar azar toprak bırakarak çekileceklerdi. İki gruba ayrılarak planı yürürlüğe koydular. Pers ordusu ile uçsuz bucaksız ve insansız bu ülkede adeta köşe kapmaca oyunu oynadılar. Bu oyun ara vermeden böylece sürüp gitti.

Dareios bu işten iyice sıkılmıştı. İskit Kralı İdanthyros’a bir atlı ile haber gönderdi : ” Ey garip adam, yapabileceğin başka birşey varken niçin boyuna kaçıyorsun ? Eğer kendini bana karşı koyabilecek kadar güçlü sayıyorsan ona göre davran, kaçmayı bırak, savaşa gir; yok eğer kendini daha aşağı görüyorsan gene boyuna yürümekten vazgeç; efendine haraç olarak toprak ve su getir, huzura çık.”.

İskit Kralı, Dareios’a şu mesajı gönderdi : ” İranlı, işte benim kanaatim: Beni hiç kimse ne korkutabilir ne de önünden kaçmaya zorlayabilir. Senden de kaçtığım yok. Şimdiye kadar yapmış olduğum şey, barış zamanında da yaptığım şeydir. Neden hemen savaşa girmiyorum, onu da sana açıklayayım. Bizim ne kentimiz var ne de bir tek dikili ağacımız, ki elden gitsin, ya da yakılıp yıkılmasın diye hemen savaşa girelim. Ama siz eğer ille de savaşmak istiyorsanız, bizim atalarmızın mezarları var; onları bulun, onlara el kaldırın, o zaman görürsünüz, mezarlarımız için dövüşüyor muyuz dövüşmüyor muyuz. Ama daha önce – ve keyfimiz istemediği sürece – sizinle savaşmayacağız. Ve bir de haraç olarak istediğin toprak ve su yerine sana layık olduğun şeyleri göndereceğim. ”

Oyun öylece sürüp gitti. İskitler, Dareios ve ordusunu uzun zaman İskitya’da tutabilmek, onları yoksulluğa düşürüp acı çektirmek için ellerinden geleni yaptılar. Ve sonunda Pers ordusu kıtlık içerisine düştü.

İskit Kralı kıtlık içerisine düşen Dareios’a armağanlar gönderdi. Bunlar : bir kuş, bir fare, bir kurbağa ve beş tane de oktu . Elçi armağanların anlamını açıklamadı. Persler, eğer akılları varsa bu armağanların anlamını kendileri bulup çıkarabilirlerdi !

Dareios, gönderilen hediyeleri İskitlerin kendisine teslim olduğu şeklinde yorumladı. Ona göre fare toprak içinde, kurbağa su içerisinde yaşıyordu. Kuş ise at gibiydi. Okların manası ise düşmanın silahlarını teslim ettiğinin işaretiydi. Buna karşıt görüş Dareios’un kader arkadaşından geldi. Gobryas’a göre hediyelerin anlamı şuydu : ” Persler, eğer kuş olup uçmazsanız, fare olup yerin altına girmezseniz ve kurbağa olup bataklığa atlamazsanız, yurdunuza dönemeyeceksiniz; oklara vurulup öleceksiniz. “.

İskitler, aramağanları gönderdikten sonra yaya ve atlı bir saldırıya geçecek gibi Pers’lerin karşısında savaş düzeninde sıralandılar. Savaş naraları atıyorlardı . Bunu gören Dareios, Gobryas’a hak verdi. Birlikte geceleyin kaçmak için plan yaptılar. Tuna Nehri üzerindeki Ionlar’ın koruduğu köprüye geri dönecekler ve buradan da Iskitya’dan kaçacaklardı. Gece oldu ve Pers ordusu İskitler farketmeden kamplarından ayrıldı. Gün doğunca durumu anlayan İskitler’den atlı bir gurup Tuna Nehri’ndeki köprüye doğru yol aldı. Ne de olsa Pers ordusu daha yavaş ilerliyordu ve onlardan önce köprüye ulaşabilirlerdi.

Atlı İskitler Tuna Nehri üzerinde kurulu köprüye erkenden ulaştılar. Köprüyü bekleyen Ionia’lılara şöyle dediler : ” Eskiden sizi burada tutan korkuydu; ama hemen şimdi bu geçidi yıkınız. Sizin efendiniz olan adama gelince, biz onu bir daha kimseye sataşamayacak hale getireceğiz.”.

Ionia’lılar kendilerine hükmeden ve eziyet eden Persler’e karşı bir fırsat elde etmiş oluyordu. Kendi aralarında konuştular, tartıştılar. İskitlerin teklifine evet diyeceklerdi ancak köprünün sadece İskitya tarafına bakan kısmını yıkmaya karar verdiler. Böylelikle İskitler’i kandırmış olacaklardı. Persler gelince köprüyü tekrar tamamlayacaklardı. Öyle de yaptılar …

Ionia’ların sözüne kanan İskitler oradan ayrılıp Persler’in peşine gittiler.
Persler köprüye ulaşmayı başardılar. Bunu gören Ionia’lar hemen köprüyü tamamlayarak onları kurtardılar.

Iskitler söz Ionia’lara geldi mi, bunların köle olmayanlarını dünyanın en kalleş ve en alçak adamları sayarlar, köle olanları için de kaçıp kurtulmayı en az düşünen en iyi uşakların bunlardan çıktıklarını söylerler.

Evet hikaye Heredot Tarihi kitabından …

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s