Çoronik … !

Kuzey Kıbrıs’ın bir dönem renkli simalarından Kıbrıslı Türk Çoronik’i buralarda iyi bilirler. Hikayeleri hala daha anlatılır…

Çoronik Lefkoşa Sarayönü’nde arabacıkta sandviç satardı bir zamanlar. En önemli özelliği gelene geçene hatta dönemin Toplum Lideri’ne, Dr. Küçük’e bile laf atmasıydı.

Kıbrıslı Türk Çoronik, Dr. Küçük’e önünden her geçişinde küfürlü laf atardı ! O da aynı şekilde cevap verirdi. Şakalaşırlardı.

Çoronik Lefkoşa’da o dönemin popüler renkli kişisiydi. Küfürlü konuşmayı severdi. Onu tanıyan hiç kimse ona aldırmazdı !

O kadar ki, Dr. Küçük güne başlamadan Çoronik önünden geçerken ona küfürlü laf atmasını bekler, ofise öyle girerdi. Adeta tiryakilik yapmıştı.

Gel zaman git zaman Çoronik pek görünmez oldu !

Kıbrıslı Türk Lider Dr. Küçük, Çoronik’ in küfürlü ve nükteli konuşmalarını ve laf atmalarını özler oldu. Çoronik bulunmalıydı ! Derdi ne idi ?

Ve Dr. Küçük ‘e haber çabuk gelir ! Üç tekerlekli arabasında sessiz sedasız sandviç yapıyordu. Çoronik sadece işiyle mesguldü !

Dr. Küçük kararını verdi ! Çoronik dürtülmeli ! Küfürlü ve nükteli laf atması sağlanmalıydı ! En kısa sürede hem de !

Dr. Küçük, Lefkoşa Sarayönü’ne gider; Çoronik’in önünden bir aşağı bir yukarı geçer; ancak Çoronik hiç oralı olmaz. Çoronik’in ilgisizliğine çok içerler !

Dr.Küçük dönemin Yüksek Mahkeme Başkanı Zeka Bey’i arar. Çoronik tutuklanacak, sorgulanacak bunun hesabını Mahkeme önünde verecektir !!!

Lefkoşa’da Mahkeme kurulur, Başkan Zeka Bey yerini alır, polis ekibi Çoronik’ i yakalar ve huzura getirir ! Dr.Küçük de oradadır !!

Çoronik Mahkeme huzurunda Dr. Küçük ile göz göze gelir !

Ve şöyle der :” Ne yaparsan yap, sana sövmeyeceğim be p…..nk !! ”

…….

Büyüklermizden duyduğum kadarıyla aktardım. Bunun gibi birçok halk hikayesi var. Umarım Kıbrıs Türk Toplumu hiçbir zaman hoşgörüsünü ve nüktesini kaybetmez .

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s