Çevre mi ? O da ne ?

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği bugün basın mensuplarının ve uzmanların katıldığı bir çalıştay düzenledi. Konu, ülkenin çevre ve sağlık konusunda çöküşü ve muhtemel çıkış yollarının aranmasıydı.

Tabipler Birliği’nin uzun süreden beridir çevre ile ilgili çalısmaları var. Zaten toplum ve halk sağlığı hekimlik sanatından ayrı düşünülemez.

Halk Saglığı Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Güler çarpıcı örneklerle etkileyici bilgiler verdi. Geçtiğimiz haftalarda ülkede su konusu çok tartışılmıştı . Hoca, Birleşmiş Milletler’in Bangladeş’te yaptığı vahim hatadan bahsedince inanın tüylerim diken diken oldu . Hikaye tam da iyi niyetli ama kötü planlanmış bir su projesinin ürünü. Bundan 40 yıl önce uluslararası destekle açılan derin su kuyuları nedeniyle Bangladeş’te yaklaşık 20 milyon kişi arsenik zehirlenmesiyle karşı karşıya kaldı. Bu insanlar şimdi ölümü bekliyor. O dönem açılan su kaynaklarında kirlilik tahlilleri yapılmış olmasına rağmen arsenik gözden kaçmıştı işte ! Bu vahim hata, Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımıyla, tarihte bir nüfusu etkileyen en geniş zehirlenme ve çevre felaketine yol açtı . Böylelikle su konusunda konuşurken çok dikkatli olmamız gerektiğini bir kez daha anlamış olduk .

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği geçtiğimiz haftalarda bazı belediyelere bağlı bölgelerde su tahlilleri yaptırmış, labaratuvar bulgularında saptanan kirlilik oranlarını kamuoyuyla paylaşmıştı. Sağlık Bakanlığı ise buna karşılık Devlet Labaratuvarı sonuçlarının temiz olduğunu açıklamıştı . Basın ise haklı olarak kime inanalım diye sormuştu . Tabipler Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu, Gönyeli Belediyesi bölgesindeki su kaynağı ve dağıtım sisteminin tekrardan gözden geçirilip varolan aksaklıkların giderilmesi gerektiği konusunda ısrarlı. Hüdaoğlu, ülke genelinde su tahlillerinin yapılmaya devam edildiğini de sözlerine ekledi.

Su kaynakları gerçekten de halk sağlığı açısından hayati öneme sahiptir. Devletin halk sağlığı uzmanlarının katkısını alarak üzerine düşen ciddi denetim mekanizmasını oluşturması gerekiyor. Yukarıda anlatılan vahim örnekte olduğu gibi sonradan kötü felaketler yaşamak istemiyorsak çevreye hakettiği ilgiyi göstermeliyiz. Biz hekimler ise herzaman olduğu gibi öncü rolümüzü hür bir şekilde devam ettirmeliyiz.

Sonuç: Güvenmek iyi, kontrol etmek daha da iyidir !

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s