Çöpten Nasıl Kurtuluruz ?

İnsanın varoluşundan bu yana çöp vardır. Çöpün gereği gibi ayrıştırılması, geri dönüşümü mümkün olacak olan kısımların tekrardan milli servete kazandırılması gerekir. Geri kalan ve sağlığı tehtit edebilecek çöp muhteviyatının yok edilmesi çağdaş bir belediyenin başlıca görevleri arasındadır.

Lefkoşa Türk Belediyesi belli ki borç batağındadır. Kötü yönetim, ard niyetli siyasi istihdamlar ve denetim mekanizmasının etkisiz olması bu sonucu doğurmuştur.

“Halk yanlış seçim yaptı, suçludur ! ” şeklinde kolaya kaçma sorunu çözmez. Çünkü halk devletin koyduğu kurallara göre yapılan demokratik seçimlerde tercih yapar. Seçilmiş insanların sorumluluktan ve denetimden muaf olduğu nerede görülmüştür ? Devlet yönetiminde güçler ayrılığı prensibi bir denetim mekanizması oluşturamıyorsa bunda halkın ne suçu olabilir ki ?

Olaya geniş açılı bakmanın zamanı gelmiştir. Devlet kurumlarında yapılan icraatlerin sorgulanabileceği bir “idari mahkeme” zaruridir. Meclis bu konuda yeni yasal düzenlemeler yapmak mecburiyetindedir.

Belediyenin ekonomik faaliyetlerinin düzene sokulması ekonomistlerin uzmanlık sahasına girer. Bunun yolunu açacak olan LTB yönetimi ve Belediye Emekçileri Sendikası ‘dır. Ancak çöp sorunun yarattığı sağlık tehtidi tüm toplumu ilgilendirmektedir. Çalışanların haklı olarak eylem yaptığı hususunda şüphemiz yok. Ancak Lefkoşa’lıların da sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının olduğunu unutmayınız.

Halkın vakit geçirmeden çöp konusunda sivil insiyatif başlatması gerekir. Mahalle bazında gönüllüler organize olmalı, çöplerin dayanıklı torbalar içerisinde toplanması, organik – inorganik çöplerin evde ayrıştırılması ve bu sayede dışa konan çöp miktarının azaltılması gerekmektedir. Mahalle bazında organize olacak gönüllüler organik çöpleri sağlığa zarar vermeyecek şekilde imhası için gerekli önlemleri almalıdır .

Olağanüstü şartlarda halkın kendi sağlığı için çevre konusunda insiyatif alması doğal bir refleks olarak ortaya çıkmalıdır . Belediye emekçileri kendi iş koşulları için eylem yapması saygı duyulması gereken bir konudur . Hiç kimsenin sosyal güvencesiz çalıştırılması kabul edilebilir bir durum değildir. Ancak halkın kendi insiyatifi ile yapacağı temizlik hareketine de herkesin anlayışla yaklaşması gerekir.

Bizler kötü yönetime layık değiliz. Lefkoşa’da belediye sorununa samimi ve ekonomik akla uygun bir çözüm bulunana kadar temizlik adına bir halk insiyatifi kaçınılmazdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s