Kuzey Kıbrıs’ta nasıl bir gelecek ?

Bu soruyu görmezden gelemeyiz. Kıbrıs Türk Toplumu’nun herbir bireyi bunu kendine sormalıdır. Bugünkü zihin yapımız eleştiri ve güvensizlik üzerine kurulmuştur. Çoğu kez toplumsal eleştirinin hedefinin yine biz yani toplum olduğunu görmezden geliyoruz. Bu yazının konu başlığı olan soruyu yanıtlamayı başarıp başaramayacağımız önemlidir . Toplum ne istediğini bilmelidir .

Geçtiğimiz yıl içerisinde toplumun kendi içerisinden çıkardığı #toparlanıyoruz hareketi aslında bu temel üzerinde ortaya çıkmıştır. O günlerden bugünlere birçoğumuzun ilgisini ve sempatisini çekmiştir . Hareket, bir toplumun kendi geleceği için onaylayabileceği asgari müşterekleri ” Toplum Sözleşmesi ” adı altında derlemiştir. Bu ilkeler er yada geç hepimizin zihinlerinde yer edecek ve bize tünelin dışındaki ışığı gösterecektir.

Kuzey Kıbrıs’ta halen yaşanan toplumsal travmadan etkilenmeyinimiz yok gibidir. Ülkeden özellikle genç nüfusun göç etmeye başlaması aile değerlerimizi etkilemektedir. Üzerine titrediğimiz çocuklarımızın yakın zamanda ülke dışında gelecek araması çok olasıdır. Bu açıdan zaman giderek daralmaktadır.

Toplum Sözleşmesi’ni benimsemek birinci aşama olarak kabul edilebilir . Peki ikinci aşamaya nasıl geçeceğiz ? Bu ilkeler uygulamaya nasıl sokulacak ? Kritik soru budur .

Toplum ülkedeki mevcut siyasi partilere güvenemez olmuştur. Sorunların çözümü için ciddi, ne yaptığını bilen, sistematik yapılanmaya sahip bir siyasi parti gerekmektedir. Bu siyasi parti toplumun içerisinden çıkmalı ve toplum için politika üretmelidir. Bu siyasi partinin idari kadroları etik değerlere sıkı sıkıya bağlı olmalı bu şekilde toplumun en yüksek güvenine sahip olmalıdır. Bu siyasi parti cesaretle iktidara gelmeli ve ülke hızlı bir şekilde reform sürecine girmelidir. Çağdaş bilgi toplumu olma yönündeki adımlar hızla atılmalıdır.

Kuzey Kıbrıs’ta sağlık , eğitim , ekonomi , ticaret, ulaşım , imar , çevre , güvenilik , enerji , haberleşme ve daha birçok alanda çağdaş hukuksal düzenlemeler yapılması mümkündür. Ülkeyi ancak topyekün bir reform hareketi ile aydınlığa kavuşturabiliriz.

Mesele, ne istediğimize artık karar vermektir . Çünkü karar vermek yolun yarısıdır !

Reklamlar

One thought on “Kuzey Kıbrıs’ta nasıl bir gelecek ?

 1. Merhaba, yazı ve düşüncelerin kaleme akması ve okuyana ulaşması çok önemli bir konu ve husus, yaşadığı coğrafya ülke ve toplum içinde oturup bir şeyler yazmak çizmek güzel bir olay.
  bu yolda başarı ve sonuçlu günler,

  Ben de hasbel kadar sevdiğim yaşadığım ve geleceğinin güzel olmasını düşündüğüm hayal ettiğim için Kuzey Kıbrıs için düşünür yazar ve eyleme dökerin,

  Söyle bir eleştiri yapmak yapıcı olduğunda iyi olur düşüncesiyle,
  nüfüs olarak küçük yüz ölçümü olarak da dar ve az olan topraklarda neden? yeni yapılanmalara girilmektedir. Mevcud olan hali hazırda işleyen, (nasıl işlediği tartışılır) örgütlenmeler ve yapılar için de enerji harcansa nasıl olur. gruplar gruplar ve gruplar az olan insan gücünü kaynağını daha da bölmek ne kadar doğrudur.

  Devlet aklı ile düşünülmeli ve sağlıklı bir insan kaynağı ile az olan sorunları sahışların ihtiraslarına alet olmadan düzeltmeliyiz, ve geleceği güzel olan KTD de yol almalıyız.

  İnsanlar bitmek tükenmek bilmeyen ihtiyaçlarını sınırlı imkanlarla karşılamak istiyorlar. Bu da kaynaklarının belirli imkanlarının az olduğu toplumlarda zorluklar ve zorluklar demektir.

  Biz ise mevcud olan kaynaklarımı Devlet aklı ile kullanmalı binalar ve arabalar mülkler yerine fikir inşa ederek geleceğe güvenle bakmalıyız.

  Selam ve Saygılar.
  Barış Yorgancı / Ankara

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s