Kıbrıs Toz Duman !

Kıbrıs toz duman. Genelde Kuzey Afrika’da çıkan çöl fırtınaları buralara kadar ulaşır. Hava bulanır. Bazen göz gözü bile görmez. Bu kez bulanıklık siyasi, sosyal ve ekonomik… Hem Güney hem de Kuzey aynı sıkıntılarla baş etmek zorunda kaldı uzun yıllardan sonra. Evet, biz kuzeyde uzun süredir zaten bunalmış vaziyetteyiz. Şimdi ise Güney Kıbrıs çok fena karıştı. Biz tabii ki halimize bir nebze olsun şükrediyoruz. Ancak acı gerçek de ortada. Kuzey Kıbrıs uzun süre önce ekonomik batmamış mıydı ? Bunu Türkiye’nin en yetkili ağızlarından da duyduk. Sonrasında ne oldu ? Lefkoşa Türk Belediyesi çatırdadı, yıkıldı. Lefkoşa çöpe boğuldu. Çeşmeden akan su temiz mi emin değiliz. Yediğimiz gıda zehirsiz mi emin değiliz. Kamu daireleri şişirilmiş, verimsiz çalışıyor. Sağlık sistemi, eğitim sistemi deseniz … Yok olmuyor. Uzun süreden beridir söylenir, yazılır, çizilir ama olmaz olmaz olmaz … Reform mutlaka şart ! Kuzey Kıbrıs’ta halk zaten umutsuz, yönetim tarzı/anlayışı yetersiz, siyasi partiler zaten kalıplaşmış ve birbirlerine alternatif oluşturmuyorlar. Gidişat gidiş değil kuzeyde, herkes biliyor. Şimdi de Güney Kıbrıs ekonomik çöktü. Ne garip bir adada yaşıyoruz hakikatten . Kuzeyi de güneyi de batık. Kıbrıs’ta dengeler sarsıldı . Her iki taraf da dibe vurduğuna göre bir anlaşma kaçınılmaz bana göre. Ama nasıl bilemem. En azından ekonomik akıl bunu söylüyor. Her iki toplum kendi içerisinde toparlanmalı ve olumsuzu olumluya çevirecek adımları atmaya başlamalıdır . Parmak arkasına gizlenmekle, başka söyleyip başka yapmakla olmuyor artık . Kuzeyde asgari toplumsal müşterekleri benimseyen #toparlanıyoruz hareketi umut ışığı çevresinde hergün daha da büyüyor. Ben şahsen Kıbrıs Türk Toplumu’nun içinde yatan cevherin eninde sonuda su yüzüne çıkacağına inananlardanım. Hazırlanmak için tam zamanıdır. Kendi evimizi hızla düzenleyip, tertiplenmeliyiz !

Reklamlar

2 thoughts on “Kıbrıs Toz Duman !

  1. Yorumlarınıza katılıyorum. Eğer Türkiye cari bütçeye katkı yapmamış olsaydı (ben şahsen bunu onaylamıyorum) kuzeyin durumu yıllar önce güneyden 5 beter olurdu. Yapılan makyajlar gerçek durumu bir anlamda gizledi. Ama içimizde yatan cevherin ortaya çıkabilmesi için yeterli ‘critical mass’ olup olmadığı konusunda çelişki içerisindeyim. Sanki da geriye dönüşün artık mümkün olmadığı noktayı geçtik gibi.

    • Tamer Bey merhaba,

      Yorumunuz için teşekkür ederim. Toplumsal hereketler genellikle bir ihtiyaç temelinde başlar. İnsanlar zorunluluktan tetiklenir ve hareket eder. Elbette alışkanlıkların terk edilmesi zordur. Ancak mümkündür. Bu insanların yeni ve çağdaş alışkanlıklar edinemeyeceği anlamına da gelmez. Bu açıdan geri dönüşün mümkün olmayan noktayı geçtik diyemeyiz. Umutlar eninde sonunda yeşerecek, hareket sağlanacak ve doğal döngü devam edecek diye düşünüyorum.

      K.Berova

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s